Burdasınız: Ana Sayfa » Genel » Türk Halk inançlarında Büyü

Türk halk inançlarında büyü nasıl yapılır sizlere bilgiler vereceğiz ; İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri bilinen ve uygulanan bir faaliyet olan büyü, dînî ve din dışı düşüncelerle yakın veya uzak bir ilişki içerisinde olmuştur.

“Türk Halk inançlarında Büyü ve Büyü ile ilgili uygulamalar” isimli çalışımamızı yapmamız.ın amacı, Türk halkının büyü fenomeni konusundaki tutum ve tavrını, büyü alanında yaptığı çeşitli uygulamaları objektif bir şekilde ortaya koymak, böylece insanlık tarihinin en eski devirlerine kadar uzanan büyü ve sihir uygulamaların  ilmî ölçüler çerçevesinde ele almaktır.

Büyü, tabiat üstü güçlerle ilişki kurarak tabiatın ve tabiattaki varlıkların etki altına alınabilecesi inancından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda da büyünün, ruhlar ve diğer varlıklar üzerine etki edebileceğine inanılmaktadır.

Büyücüler; ilim, fen, edebiyat, felsefe ve dinlerin kutsallarından faydalanmayı gayet iyi bilen kimselerdir. Bu şekilde, gerçek olmayan. hakikat zannettirebilecek bir biçimde insan ruhu üzerinde etkin bir rol oynayabilmişlerdir. Büyüdeki sırlar, sebebi gizli olan incelikler olması nedeniyle, herkesin merakını uyandırmış, bu sebepten dolayı da her devirde aktüalitesini korumuştur.

Ancak bu konuda ülkemizde, Türk halk inançlarında büyü ve büyü uygulamalar. ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. İnsanların kültürüne önemli oranda katkıları olan Türk halkının, büyü ve büyü amaçlı davranışlara yönelik tutumlarının bilinmesi, bilim ve bilimsel düşünceye
yönelik tavrının da bir göstergesi olacaktır.

Türk halk inançlarında büyü ve büyü ile ilgili uygulamaların gerçekçi bir analizini yapabilmek için, konu ile ilgili kavramların iyi anlaşılması gerekmektedir. Bunların ilki “büyü” kavramıdır. Sonra büyü ile ilgili diğer kavramlardır.

Bir önceki yazımız olan Şeytanlar Kötü Kokuları mı Severler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

6 Comments

 1. “Büyü” sözcüğü, genel anlamıyla “iyi ya da kötü bir sonuç almak için tabiat öğelerini, yasalarını etkilemek ve olayların olağan düzenlerini değiştirmek için girişilen işlemlerin bütünü” nü ifade etmektedir. Bununla beraber “büyü” sözcüğünün, Türk dilinde eski çağlardan itibaren farklı anlamlarda ve farklı şekillerde kullanılmış olduğu görülmektedir. Eski Türkçe’de “bügi”, “bügü” şeklinde yazılmakta ve “din adamı” anlamına gelmekte olan büyü sözcüğü, sonraları bir dönem “akıllı” anlamını kazanan “bilge” ile anlamdaş olarak kullanılmıştır. Eski Hristiyan Türklerde “peygamber” anlamında da kullanıldığı çeşitli kaynaklarda görülmektedir. Bununla birlikte Uygur ve Göktürk anıtlarında “büyü” kelimesine rastlandığı bilinmekte ve Uygur Türkçesi’nde büyü, “hakim, tabiatüstü güç” anlamına gelmektedir.

 2. Karanalp Dursun dedi ki:

  Medyum olcay hocayı google de buldum kısmetim kapalıydı elimi nereye atarsam atayım hep boşta kaldı bu zamana kadar belki onlarca medyum hocaya gittim kimse bana yardım edemedi. Olcay hocam bebek çalışmasına başladık çok kısa sürede yapıp gönderdi sağolsun ve bana ulaştıktan sonra nasıl kullanacağımı anlattı bugün 4 ncü günüm ve yarın iş görüşmelerime gideceğim sevinçliyim 🙂

 3. bulut dedi ki:

  Evet benim evlilik vefkim 17nci günde etkisini gösterdi. şimdi kısmet şans içinde yaptrdım o 33ncu gündeyiz olumlu olcak gibi insallah ama sanırım bu kişiden kişiye değişebilir olcay hocam 15 ila 40 gün arasında olma ihtimalinin oluğunu söylemişti zaten ocay hocanın vefk tılsımları tavsiye ediyorum cok etkilidir.

 4. özlem dedi ki:

  MERHABA OLCAY HOCAYI GOOGLE DE BULDUM UZUN SÜRDÜ ÇOK ARAŞTIRMALAR YAPTIM SONUCA ULAŞMAK İÇİN DOĞRU ADRES OLCAY HOCA DEDİM İYİKİ DEMİŞİM ŞİMDİ EŞİM İKİNCİ ÇOCUĞUMUZA HAMİLE ÇOK ŞÜKÜR

 5. eyyup sabri dedi ki:

  Ben son haftadir sevdigim insanla cok kavga ediyordum, ailem bu insani 4 senedir taniyor ama kabullenmiyorlardu ve sevmiyorlardı. Ananem elinden geleni yapti bizi ayirmak icin ama basaramadi. Su siralar cok kavga ettigimiz icin supheleniyordum. Cozumu varmidir bunun derken olcay hocayı buldum nette erkek arkadasima cok deger veriyorum ve asla ayrilmak istemiyordum benimle çok uğraştılar ama yapamadılar sonunda evlendik ve buna vesile olan olcay hocama sonsuz teşekkürler…

Yorum Yok


© 2018 Büyü,Büyü Çeşitleri,Büyü Nasıl Yapılır · Subscribe: Posts Comments-Aşk Büyüsü|Olcay Hoca ·
hemen-sor-copy
ask