Burdasınız: Ana Sayfa » Genel » Seo Nedir

SEO, arama motorlarında yanlızca uzvi neticeler için yapılan optimizasyonu kapsarken, ZEHIR (Search Engine Marketing) içerisinde arama motoru geçen her muhtelif web pazarlama dalını ve tekniğini kapsar. Hem SEO, hem PPC (Pay Per Click Advertising) ZEHIR kapsamı içindedir. İnternet Pazarlama ise içerisinde SEO, PPC, Affiliate Pazarlama, Email Pazarlama, Toplumsal Medyalar aracılığı ile pazarlama ve ek olarak birden çok pazarlama dalını kapsayan en genişçe nosyon olarak kullanılır.

Özellikle SEO ve ZEHIR arasındaki farkın net anlaşılması çok mühim bir süje .Çünkü hem Türkiye’de aynı zamanda Amerika’da birden çok firma SEO yaptıklarını argüman edip “1 Süre İçinde Google’da 1. Düzen Güvence “tarzında pazarlama teknikleri ve kampanyalar uygulamaktadırlar. Bırakın SEO ile bir komütatör kelimede birinci sırayı güvence etmeyi, PPC ile verilen ücretli destekleyici bağlantılarında dahi birinci sırayı güvence etmek imkansızdır. Bir SEO uzmanı veya firması, size herhangi bir komütatör kelimede yapacağı iş sonrasında GARANTİ veriyorsa bu en naiv deyim ile yanıltmacadır. Şuan Için çalışmaya başlamadan sizi yanıltmak isteyen bir firmaya güvenip siteleriniz ve işiniz için çok mühim olan SEO konusunu onlara ruh etmek istemezsiniz kocaman ihtimalle .
SEO Nedir? Sorusuna Mufassal Bir Cevap

İnternet kullanıcılarının çoğu süre başlangıç noktası bir arama motoru ve bu kocaman ihtimalle Google. Bir süje araştırırken, bir ürün almadan öncelik olarak ,bir filmin yorumlarına göz atmak istediğimizde, hatta aklımıza gelen neredeyse her konuda bir Google araması ile sonuca ulaşabiliyoruz. Peki karşımıza çıkan arama neticeleri hangi kriterlere gereğince sıralanıyor?

İnternette arama motorlarındaki sıkıntılı üstünlüğünden ötürü vereceğim örneklerde Google ismini kullanacağım.

Google’da üst sıralarda çıkabilmek için bir sitenin PROFESYONELSEO projesine başlamadan öncelik olarak Google’un algoritmasını yakından tanımlamak ve bu algoritmadaki gelişmeleri çok yakından takip etmek gerekiyor. SEO konusunu kolay olmayan bir meslek hale getiren zati devamlı olarak güncellenen bir süje olması. Bundan 12 ay öncelik olarak SEO için çok mühim sayılan optimizasyon tekniklerinin bir bölümü an itibariyle ya tamamiyle değerini yitirmiş veya değeri azalmıştır. Bu sebeple SEO konusu muhtıra takip ve kendini restorasyon gerektiren bir konudur.

SEO çok genel hatları ile ikiye ayrılır. İngilizce olarak bu 2 bölüm: “On Şehir SEO” ve “Off Şehir SEO” olarak adlandırılır. On Şehir SEO, bir sitede (kodu, kabarma tagleri, image tagleri, mazruf ,keyword density, vs.) yapılan bütün optimizasyon tekniklerini kapsarken, Off Şehir SEO, o sitenin haricinde yapılan bütün çalışmaları  ( ilişim building, social bookmarking, vs.) kapsar. Mahsus Türkiye’de, ne yazıkki, şuanda da bir sitenin birkaç meta tag’ini düzelterek SEO projesi gerçekleştirdiğini düşünen bir çok uzman! ve firma bulunmakta. Haberli ,tecrübeli ve kaliteli SEO Uzmanı eksikliğinden kaynaklanan bu problem süre geçtikçe SEO’nun Türkiye’de ek olarak popüler bir saha olmaya başlamasından ötürü ve ek olarak çok insanın bu alana yönelmesinden ötürü azalacaktır.

Önemli olan Google’un algoritmasını ve arama motorlarının işleyişini çok güzel anladıktan hemen sonra ,şehirnin, projenin ve optimize edilecek kelimelerin seviyesine gereğince bir yollar haritası çizip çalışmaya başlamaktır.

Herhangi bir SEO projesinde herşeyden öncelik olarak yapılması gerekli olan komütatör sözcük çalışması ve rakip analizidir. Dosdoğru bir komütatör sözcük araştırması ve çalışması yapılmamış bir SEO projesi hiçbir süre istediği verime ulaşamaz.
SEO ve Komütatör Sözcük Araştırması

Anahtar sözcük araştırması ve rakip analizi sağlıklı bir SEO projesi için ilk adımdır. Herşeyden öncelik olarak mufassal bir ön rapor ile müşterinin beklentileri doğrultusunda nelerin gerçekleştirebileceği nelerinse gerçekleştirilemeyeceği konusu şuan için yolun başında iken netleştirilmelidir.

Çok basit bir örnek verip konuyu ek olarak netleştirelim. İstanbul’da bulunan  ” Özgürlük Şarküteri” isimli bir firma Google’da arama sonuçlarında Özgürlük kelimesinde birinci sırada çıkmak istemektedir. Firmanın sahibinin web ve teknik bilgisi azdır, onun için mühim olan markası olan Özgürlük’tir ve bu sözcük ile birinci sırada çıkmaktır. Özgürlük buna benzer bir gazete markasının web sitesi varken bu ufak şarküterinin Özgürlük kelimesinde birinci sırada çıkma şansı nedir? Neredeyse sıfıra yakındır (imkansız demiyorum). Dosdoğru bir komütatör sözcük araştırması ve rakip analizi ile bu firma sahibine Özgürlük kelimesine mevduat uygulamak adına ona direk alıcı getirebilecek ve hedeflenmesi gerekli olan komütatör kelimeleri tavsiye etmek en dosdoğru olanıdır.
SEO Felsefesi ve İleri SEO Teknikleri

Özellikle rekabetin çok çok yüksek olduğu komütatör kelimelerde SEO çalışması yapmadan öncelik olarak SEO’nun felsefesini çok güzel kavramak ve ileri SEO tekniklerine hakim olmak gerekir. SEO’yu bir komütatör sözcük optimizasyonuna indirgeyen bir yaklaşım ile rekabetin çok yüksek olduğu saha ve kelimelerde oldukça başarılı olunamaz.

Bir sitenin teması, domain yaşı, SILO yapısı, ilişim yapısı, referans değeri, Google gözünde otorite seviyesi buna benzer konular güzel kavranmadan rekabetin çok çok yüksek olduğu alanlarda SEO konusunda oldukça başarılı olmak imkansıza yakındır.

SEO konusunu kendisine meslek iktisap etmek isteyen arkadaşlara en kocaman tavsiyem çok çok kaynak karıştırıp, olayın ileri tekniklerini ve felsefesini anladıktan hemen sonra çok çok test yaparak, deneme yanılma ile bu bilgileri tecrübeye çevirmeleri .

Bir önceki yazımız olan Şeytanlar Kötü Kokuları mı Severler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Comments

 1. Elka Seo dedi ki:

  bu güzel paylaşım için teşekkürler

 2. mustafa dedi ki:

  Merhabalar olcay hoca evliliğimi kurtardı benim şimdi ben 6.5 senelik evliydim esimle ayrı yerlerde yaşadık o istanbulda ben sivastaydım esimin bana tekrardan asik olmasini istiyordum ve bana baglanmasini istiyordum bu konuda bana yardimci olurmasını istedim sağolsun yuvamı kurtarmak için elinden geleni yaptı ve başarılı da oldu yaptırdığım bebek uygulamalası ile öyle tesirli bir sonuç aldımki bu anlatılmaz yaşanır gerçekten öneriyorum.

 3. elifcan dedi ki:

  Olcay hocamla yaptığım baglama vefki 27. Günümde tuttu. İnternette araştırırken karşıma çıkan Olcay hocam benim ailemin yuvamı kurtardı.Allah ondan razı olsun. Eşim benden sogumustu ne yaptıysam geri döndürememistim son çare olarak Olcay hocayla vefk işlemi denemistim ve geçen hafta 27. Günümde vefk tuttu.Guvenebilirsiniz

 4. elifcan dedi ki:

  Merhabalar ben 22 yaşında bir gencim yaklaşık son 4 yıldır üniversite sınavında hep başarısız oluyordum niye olduğunu anlayamamıştım yeterli çalışmayı yaptığımı düşünüyordum ardindan annemgil Olcay hocayi bulmuş ve kendisinin kişiye özel çalışmalar yaptığını duymuş benim için konuşmuş ardından benim için bana özel bir işlem yapti şuan Gazi Üniversitesinde elektronik mühendisliği bölümü okuyorum Allah Olcay hocamdan razı olsun.

Yorum Yok


© 2011 Büyü,Büyü Çeşitleri,Büyü Nasıl Yapılır · Subscribe: Posts Comments-Aşk Büyüsü|Olcay Hoca ·
hemen-sor-copy
ask